3 kroki do dobrze zaprojektowanego wnętrza

projekt wnętrza

Projektowanie mieszkań to zadanie wymagające zmysłu estetycznego oraz przemyślanego rozplanowania przestrzeni, tak aby była ona funkcjonalna a poruszanie się po niej nie sprawiało trudności w codziennym życiu. Chcąc zaprojektować ciekawie swoje mieszkanie dobrze jest także przejrzeć projekty mieszkań i znaleźć inspirację dla siebie. Zabierając się za projektowanie mieszkań dobrze jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Wyznaczenie punktu centralnego – punkt centralny stanowi oś całej aranżacji, to w oparciu o niego dobierane są pozostałe elementy aranżacji. Punktem centralnym mogą stać się elementy architektoniczne pomieszczenia, które zaraz po wejściu przyciągają do siebie wzrok. Mogą to także być meble, które stanowią najważniejszy element wyposażenie całego pokoju. Może stać się punktem centralnym także zachwycający widok za oknem. Jeśli brak naturalnych punktów centralny można je także stworzyć korzystając z ciekawych faktur, nadając jednej ze ścian niecodzienny wygląd, czy wieszając na niej przyciągające uwagę obrazy.
  2. Wyznaczenie stref pomieszczenia – każde pomieszczenie służy określonym celom: w łazience bierzemy prysznic lub kąpiel, w sypialni odpoczywamy. Jednak są także takie pomieszczenia, które łączą w sobie kilka sfer życia. W takich pomieszczeniach na początek należy wyznaczyć poszczególne części pokoju, które będą służyć określonym celom, a więc w salonie możemy umieścić strefę relaksu, ale też strefę przyjmowania gości, strefę do pracy i nauki. W kuchni możemy mieć strefę przygotowania posiłków i oddzielną strefę ich spożywania. Strefa jadalni w niektórych aranżacjach bywa także umieszczona w salonie. Przystępując do projektowania mieszkań należy rozważyć jakim celom będą służyły poszczególne pomieszczenia i wyznaczyć w nich właściwe strefy.
  3. Wyznaczenie rzekomych korytarzy – rzekome korytarze to nic innego jak najkrótsze drogi łączące strategiczne części pomieszczenia. Chodzi o to, by jak najszybciej można było przejść przez pomieszczenie by dostać się do innego pomieszczenia, do innej strefy w ramach tego samego pomieszczenia czy do najważniejszych mebli i elementów wyposażenia. Po wyznaczeniu takich przejść należy pamiętać, by podczas aranżacji niczego nie ustawiać na takiej drodze.

Pospełnienie tych trzech kroków można przejść do wyboru stylu wjakim pomieszczenia ma zostać zaaranżowane oraz dobraniaodpowiednich mebli i akcesoriów, które stworzą założony nastrójw danym pomieszczeniu.

Więcej odnośnie projektowania wnętrz znajdziesz na: https://www.dom-art.eu/