Domek w górach, czyli na co trzeba się przygotować

Planujesz wakacje w górach, a może chcesz urządzić wypad weekendowy ze znajomymi i ich dziećmi. Wybierając się poza miasto trzeba być przygotowanym na wiele ewentualności, oto kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę i kilka takich, których trzeba być świadomym wyruszając na podbój gór – niezależnie czy są to polskie i słowackie Tatry, szwajcarskie czy włoskie Alpy czy inne turystycznie atrakcyjne góry.

Po pierwsze warto wiedzieć, że góry, górom nierówne. Są mniej lub bardziej uczęszczane miejsce, są mniej lub bardziej zurbanizowane szczyty, wreszcie są mniej lub bardziej zorganizowane miejsca noclegowe.

Ruszając w góry na początek warto zorientować się, czy na szczycie, na który zmierzamy jest górska chatka, schronisko PTTK, hotel czy może baza namiotowa. W zależności od obiektu należy spodziewać się zupełnie innego standardu. Osoby, które nie mogą się obejść bez codziennego ładowania telefonu raczej nie powinny wybierać się na pole namiotowe – chyba, że z power bankiem. W większości takich miejsc próżno będą one szukały gniazdek elektrycznych. Co innego w schronisku czy hotelu, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest rzeczą oczywistą. Do tego stopnia, że agregat prądotwórczy dla ośrodka turystycznego tego typu jest rzeczą konieczną. W górach zdarzają się przerwy w dostawach prądu, aby temu zapobiec wysokiej klasy ośrodki mają własne agregaty prądotwórcze. Zdarza się też, że chatki czy schroniska stoją na szczytach, gdzie nie została podpięta trakcja elektryczna wówczas należy się spodziewać, że w takim domku znajdziemy 6GF-4, albo inny model generatora prądu. Zdarza się jednak, że właściciele lub zarządcy takich chatek maksymalnie dbają o bliski kontakt z naturą i surowe warunki przebywania w górach – w takich chatkach możecie liczyć na piece kaflowe oraz wieczór spędzony przy ognisku lub świeczkach. Próżno też szukać tam bieżącej wody (chyba, że liczy się ta ze strumienia) oraz toalety innej niż klasyczny drewniany wychodek. Dla jednych takie miejsca mają niepowtarzalny klimat i stanowią ostoję dawnych czasów, gdy turystyka górska nie była jeszcze tak popularna, dla innych tego typu „nieludzkie warunki” są nie do zaakceptowania. Z tego względu ruszając w góry dobrze jest wiedzieć co nas czeka na szczycie i poznać warunki noclegowe, w których przyjdzie nam spędzić noc. Jeśli okaże się, że dane warunki nam nie odpowiadają zawsze możemy zmienić trasę i wybrać inny szczyt na bazę noclegową, tak by panujące w danym ośrodku warunki były dostosowane do naszych wymagań.