Jedziemy na narty- o czym warto wiedzieć jeszcze przed wyjazdem?

narty

Przygotowując się do takiego zimowego wyjazdu najlepiej jest zaznajomić się z wieloma kwestiami organizacyjnymi jeszcze przed wyjazdem- po to, aby zaoszczędzić sobie problemów, a będąc na wyjeździe- aby nieświadomie nie złamać prawa. Dodatkowo, zawsze musimy brać pod uwagę, że w podróży mogą się nam przytrafić różne problemy, możemy zostać skontrolowani przez policję, możemy też ulec wypadkowi. Pamiętajmy bowiem o tym, że przepisy są w każdym kraju inne, a my podczas podróżowania do różnych miejsc- w Europie i nie tylko- musimy się do tych przepisów stosować. Na jakie kwestie w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, aby móc powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi do wyjazdu? Wbrew pozorom nie jest ich tak wiele!

Kwestia transportowania nart samochodem

Jest to temat w szczególności bardzo ważny, jeśli jeździmy raczej małym, kompaktowym samochodem, ale mimo wszystko chcielibyśmy spakować ze sobą na wyjazd własny sprzęt narciarski, ze szczególnym uwzględnieniem nart. Są bowiem takie marki samochodów, które umożliwiają transportowanie ich w specjalny sposób wewnątrz kabiny pasażerskiej- zazwyczaj jednak mówimy tutaj o dużych, rodzinnych samochodach ze specjalnym nadwoziem. Alternatywę stanowi możliwość przewożenia nart na dachu, co jest bardziej uniwersalną propozycją, znacznie częściej praktykowaną przez podróżujących. Można przewozić je poprzez zainstalowanie na dachu specjalnych uchwytów, które są do tego celu dedykowane. Jednakże, jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem jest transport nart w specjalnym boxie, gdzie są całkowicie unieruchomione, a także gdzie są dodatkowo osłonięte przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W takim boxie narty w mniejszym stopniu ulegają zużyciu. Wiedząc w jaki sposób można transportować narty w Austrii, spokojnie możemy wyruszyć w podróż własnym samochodem, która przede wszystkim będzie też mogła być znacznie bardziej komfortowa.

Czy w Austrii jest obowiązkowa jazda w kasku?

To kolejna, ważna kwestia dla osób, które kochają białe szaleństwo. Szczególnie ważne jest to także wtedy, kiedy podczas jazdy na nartach ulegniemy wypadkowi i będziemy chcieli starać się o odszkodowanie. Jak się okazuje, na terenie całej Austrii nie ma obowiązku jazdy w kasku po ukończeniu 15 roku życia. Analogicznie, dzieci i młodzież, które jeszcze nie skończyły 15 lat muszą obligatoryjnie mieć taki kask na sobie. Więcej informacji znajdziesz na https://www.smr-law.at/pl/narty-w-austrii-czy-kaski-narciarskie-obowiazkowe/. Pamiętajmy jednak mimo wszystko, że jazda w kasku jest znacznie bezpieczniejsza- warto go więc zabierać ze sobą w podróż.