Czy w Polsce będziemy mieli możliwość zobaczenia prawdziwej pustyni?

pustynia w polsce

Niektórym wydaje się, że jedynie w Afryce lub w Azji można zobaczyć pustynie z prawdziwego zdarzenia. A ponieważ zakłada to daleki wyjazd- wydaje im się, że nigdy nie będą mogli podziwiać pustyni na własne oczy. A jednak- nic bardziej mylnego, nawet w naszym kraju będziemy mieli taką możliwość, chociażby poprzez wyprawę do największej pustyni w Polsce– do Pustyni Błędowskiej. Istnienie tej pustyni na mapie Polski nie jest wcale niczym nowym, aczkolwiek nadal nie każdy o niej wie. Została ona utworzona poprzez bardzo intensywną działalność mieszkańców, którzy osiedlili się na tych terenach, a pustynny klimat pogłębiła bardzo intensywna wycinka drzew. Ta niesamowita pustynia w Polsce była wykorzystywana w charakterze poligonu właściwie podczas działań wojennych zarówno I jak i II Wojny Światowej. Aby ją zobaczyć na własne oczy i przekonać się, jak się prezentuje, należy zaplanować wyprawę do województwa śląskiego i małopolskiego- Pustynia Błędowska leży na pograniczu tych dwóch województw. Zwiedzanie pustyni może być celem samym w sobie, ale można wcielić je do szeroko zakrojonej wycieczki krajoznawczej po Polsce.

Ogromna polska pustynia

Być może wyprawa tego rodzaju nas zainteresuje i sami będziemy chcieli sprawdzić, jak prezentują się tego rodzaju pustynie. Ciekawostki, jakie są z nią związane dotyczą chociażby tego, jak jest rozległa. Ma ona około 4 km szerokości oraz 10 km długości, można więc powiedzieć, że jak na nasz klimat i nasze warunki faktycznie jest to spora połać terenu, tym bardziej, że jak się okazuje- jest to największa pustynia na naszym kontynencie. Ta polska pustynia często jest też nazywana „Polską Saharą” i jest mniej więcej w połowie przecięta doliną, w której płynie rzeka o nazwie Biała Przemsza.

W jaki sposób można podziwiać to miejsce?

Tak naprawdę, mamy szereg możliwości poznawania tego terenu, przede wszystkim jednak turystów najbardziej ciekawi sama Pustynia Błędowska. Noclegi oczywiście powinniśmy rezerwować z wyprzedzeniem, w szczególności w szczycie sezonu, zwłaszcza jeśli zależy nam na pobycie w konkretnej miejscowości. Co ważne, warto wybrać się na konkretne punkty widokowe, z których rozciąga się niesamowita panorama na ten niecodzienny krajobraz. Takim punktem może być chociażby Czubatka znajdująca się w Kluczach. Innym, ciekawym miejscem może być Dąbrówka, która znajduje się w Chechle. Pustynny krajobraz, znajdujące się tutaj rośliny, charakter i klimat tego miejsca jest niezwykły. Czasem nawet trudno uwierzyć w to, że jest to polska pustynia, że jest tak duża i tak zaskakująca. Planując się urlop, zahaczając o województwo małopolskie czy śląskie, na pewno warto ten punkt turystyczny zawrzeć w swoich planach. Nie trzeba tutaj zatrzymywać się na długo- wystarczające będzie już obranie trasy na jeden z popularniejszych punktów widokowych, z których będziemy mogli obserwować sporą połać pustynnego terenu. Na pewno jest to niewątpliwa atrakcja i spore przeżycie- zarówno dla młodych jak i dla starszych.