Wyprawa na Trzy Korony- jak ją zaplanować?

trzy korony pieniny

Z pewnością wśród nas znajdzie się wielu amatorów wycieczek górskich. Właśnie dla takich osób planowanie każdej kolejnej wyprawy staje się niesamowitą przygodą. Bardzo ciekawą opcją jest przejście przez szlak na Trzy Korony z Krościenka. Wydaje się, że Trzy Korony są wszystkim dobrze znane- a jednak, ciągle wiele osób jeszcze tym szlakiem nie szło, a nawet jeśli już udało im się zdobyć ten szczyt- trasa jest tak ujmująca i malownicza, że warto ten wyczyn powtórzyć. Trasa tego szlaku przebiega przez Przełęcz Szopka, obejmuje szczyt Trzech Koron, który jest położony na wysokości 982 m. n.p.m, a także obejmuje Górę Zamkową. Góra Zamkowa posiada pozostałości zamku, w którym chroniła się święta Kinga podczas najazdu Tatarów. Zarówno zaczynamy jak i kończymy naszą pieszą wędrówkę w samym Krościenku, a po drodze możemy napawać się obłędnymi, zapierającymi dech w piersiach widokami. Pamiętajmy jednak o tym, że szlak na Trzy Korony i Sokolicę z Krościenka jest dość wymagający, warto więc zastanowić się, czy faktycznie posiadamy do tego odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Warto też zarezerwować sobie czas, aby nie musieć spieszyć się podczas wędrówki górskimi szlakami i aby mieć czas na złapanie oddechu.

Trzy Korony- szlak z Krościenka- co go charakteryzuje?

Posiłkując się dostępnymi przewodnikami, które krok po kroku opisują początek szlaku na Trzy Korony z Krościenka, na pewno od razu znajdziemy informacje o tym, że jest to szlak oznaczany na żółto, który wychodzi z głównej ulicy tejże miejscowości, aby potem dość gwałtownie skierować się w lewo na strome zbocze. Czasami mówi się, że szlak ten będzie dogodny zarówno dla osób, które chcą wspiąć się na Sokolicę jak i dla tych, którzy chcą się zmierzyć z Trzema Koronami. Tutaj należy być uważnym, gdyż szlaki te rozdzielają się, a na Sokolicę doprowadzi nas szlak zielony. Wszystko jednak jest dość dobrze opisane, szczególności w punktach, w których drogi szlaków się rozchodzą w różne strony. Wspinając się na Trzy Korony pod sobą będziemy mieli Dunajec, a także między innymi widoki na Pasmo Radziejowej. Co ważne, podczas wspinaczki na górskich drogach znajdziemy miejsca, w których możliwy jest odpoczynek. W wyższych partiach gór wspinaczka staje się mniej swobodna ze względu na fakt, że trzeba poruszać się gęsiego i korzystać ze specjalnych zabezpieczeń wraz ze specjalnie wytyczonymi ścieżkami. Szlak z Krościenka na Trzy Korony jest naprawdę bardzo popularną trasą, stąd też jest bardzo dobrze oznaczony i profesjonalnie zabezpieczony tak, aby możliwy był tutaj ruch turystów.


Platforma widokowa nad samym Dunajcem

Zdecydowanie, właśnie do tego miejsca zdąża każdy, kto wybiera szlak na Trzy Korony z Krościenka. Jest to niesamowity punkt kulminacyjny, gdzie na szczycie można wejść na punkt widokowy, wysoko zawieszony nad Dunajcem. Rozciąga się stąd niesamowita, zapierająca dech w piersiach panorama. Z pewnością, widok ten będzie niesamowitą nagrodą dla każdego, kto podejmie trud pieszej wędrówki tymże szlakiem.